„Múzeumba menni jobb, mint a McDonald’s-ba!” Művészetközvetítés a zágrábi művészeti múzeumokban

A címben megfogalmazott kijelentést a 7 éves Igor mondta a zágrábi Iparművészeti Múzeum múzeumpedagógiai foglalkozása kapcsán. Úgy gondolom, hogy ez a mondat sokkal többről szól, mint egy sikeres, követendő múzeumi program receptjéről. Persze ez is benne van, de ha egy gyerek eljut odáig, hogy saját maga egy ilyen erős, hatásos megállapítást tesz, az számomra mindennél többet jelent, ez a szakmai elismerés csúcsa!

Mielőtt elkezdenénk analizálni a zágrábi Iparművészeti Múzeum hozzáállását a művészetközvetítéséhez, érdemes megjegyezni, hogy Zágráb egy olyan hely, ahol az emberek lazák, nyugodtak, szabadak, vidámak, barátságosak; néha kicsit túl hangosak, túl közvetlenek... E jellemző attitűdök mentén haladva érthető csak meg, hogy itt teljesen normális, ha a múzeumi programok − a konferenciáktól a kurzusokon át egészen a múzeumpedagógiai foglalkozásokig − körülbelül 10-15 perc késéssel kezdődnek, vagy minden nagyobb felhajtás nélkül egyszerűen csak elmaradnak.