Tudomány? Természetesen! 21. Országos Múzeumpedagógiai Évnyitó

Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest
2023. 09.25.

A 18. Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozat nyitórendezvényét, a 21. Országos Múzeumpedagógiai Évnyitót 2023. szeptember 25-én, hétfőn a  Budapesten a Magyar Természettudományi Múzeumban rendezi meg a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) a házigazda intézménnyel társszervezésben.

A sajtónyilvános esemény keretében valósul meg az év leginnovatívabb múzeumpedagógiai kezdeményezéseit elismerő Múzeumpedagógiai Nívódíjak átadása, valamint hatodik alkalommal nyerheti el egy arra érdemes szakember a Szabadtéri Néprajzi Múzeum által alapított Múzeumpedagógiai Életműdíjat. Idén negyedik alkalommal a Családbarát Múzeum elismerő címet is átvehetik az eseményen azon muzeális intézmények, melyek a MOKK által kidolgozott minősítési rendszer szerint családbarát szemlélettel működnek.

Az elismerések ünnepélyes átadását szakmai konferencia követi, középpontba állítva a múzeumi tudománykommunikációt és a tudományos eredmények közérthető, újszerű és látogatóbarát közvetítését.

A szakmai konferencia programja a 2023. szeptember 25. és november 12. között Jövő! Menő! Múzeum! mottóval megrendezésre kerülő Múzeumok Őszi Fesztiválja eseménysorozat fő célkitűzéséhez is szorosan kapcsolódik. Az országos rendezvénysorozat ugyanis a múzeumi élet innovációira, a múzeumokban őrzött információk megosztásának újszerű lehetőségeire és módjaira, illetve a múzeumoknak a kompetencia–, és a készségfejlesztésben betöltött szerepére kívánja idén a figyelmet felhívni, kiemelt hangsúlyt fektetve a természettudományok és a múzeum kapcsolódási pontjaira, valamint a tudományos eredmények hiteles kommunikálására.

A hazai és határon túli múzeumi szakembereket, pedagógusokat egyaránt megszólító szeptemberi szakmai eseményen azokat az eszközöket, kreatív megoldásokat kívánjuk bemutatni, amelyeknek köszönhetően a múzeumok hatékonyan és közérthetően képesek kommunikálni a tudományos eredményeiket, a természettudományos jelenségeket és a feltárható összefüggéseket. A neves szakértők bevonásával zajló plenáris előadásokat rövid helyszíni workshopok keretében ismerhetik meg az érdeklődők a muzeális intézmények sokszínű tudománykommunikációs tevékenységét, valamint élményalapú pedagógiai programjait. A gyakorlati bemutatók remek alkalmat kínálnak arra, hogy a múzeumi szakemberek és pedagógusok a kreatív múzeumpedagógiai megoldások, kiállítások, programok és módszerek tárházából inspirációt meríthessenek, valamint szakmai kapcsolatokat építhessenek.

REGISZTRÁCIÓ: Előzetes online regisztráció szükséges.

Regisztrációs felület

Regisztrációs határidő: 2023. szeptember 20.  23:59

TOVÁBBI INFORMÁCIÓ:

milbich.andrea.mokk@gmail.com

SZERVEZŐK:

Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ és a Magyar Természettudományi Múzeum
Társszervezők az országos múzeumi koordinátori hálózat tagjai

9:00 – 10:00       REGISZTRÁCIÓ, VENDÉGEK FOGADÁSA

10:00 – 11:30    MEGNYITÓ ÉS DÍJÁTADÁS

Moderátor: Radványi Dorottya

10:00 – 10:35 KÖSZÖNTŐK

10:00 – 10:05 A házigazda köszöntője

Bernert Zsolt, főigazgató, Magyar Természettudományi Múzeum

10:10 – 10:20 Köszöntő – A Családbarát Múzeum címek és a múzeumpedagógiai elismerések átadását felvezető köszöntő

10:25 – 10:35 Köszöntő

10:40 – 10:55 A CSALÁDBARÁT MÚZEUM ELISMERÉSEK ÁTADÁSA

Az elismerő címet átadják:

Dr. Cseri Miklós, főigazgató, Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Dr. Bereczki Ibolya, ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettes, Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Nagy Magdolna, igazgató, Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ

11:00 – 11:25 A MÚZEUMPEDAGÓGIAI NÍVÓDÍJAK ÉS A MÚZEUMPEDAGÓGIAI ÉLETMŰDÍJ ÁTADÁSA

Az elismeréseket átadják:

Csák János, miniszter, Kulturális és Innovációs Minisztérium - felkérés alatt

Dr. Szende László, főosztályvezető, Kulturális és Innovációs Minisztérium Múzeumi Főosztálya - felkérés alatt

Dr. Cseri Miklós, főigazgató, Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Nagy Magdolna, igazgató, Szabadtéri Néprajzi Múzeum - Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ

A különdíjakat átadják:

a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének képviselője

az Országos Közgyűjtemények Szövetségének képviselője

az ICOM Magyar Nemzeti Bizottságának képviselője

a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület képviselője

11:30 – 11:55 KÁVÉSZÜNET

12:00 – 12:50 A NÍVÓDÍJ NYERTES KEZDEMÉNYEZÉSEK BEMUTATKOZÁSA

12:55 – 14:00 PLENÁRIS ELŐADÁSOK

Moderátor: Kajári Gabi Marketing, kommunikációs és disszeminációs szakértő, Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ

12:55 – 13:10 Bernert Zsolt,  főigazgató, Magyar Természettudományi Múzeum

13:15 – 13:30 Élményalapú tudománykommunikáció a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen

Dr. Farkas Alexandra, kutató, tudománykommunikációs újságíró, tudománykommunikációs munkatárs, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

13:35 – 13:50 Felkérés alatt

13:55 – 14:00 Hozzászólások

14:00 – 14:10 Zárszó

14:10 – 15:00 EBÉD

15:00 – 17:00 TUDOMÁNYKOMMUNIKÁCIÓS BÖRZE HELYSZÍNI WORKSHOPOKKAL

A programváltoztatás jogát fenntartjuk!